Endose-satsingen i Skien blir lagt merke til
Nylig la Sykehuset Telemark (STHF) ut en sak på sine nettsider om pasientmerkede endoser. Dette er noe sykehuset og sykehusapoteket i Skien har samarbeidet om i 20 år. Nå har også NRK gitt satsingen oppmerksomhet. Se lenke til saken hos STHF og NRK-klipp lenger ned i saken.
Det er en kjent sak at legemiddelhåndtering er et risikoområde, og en av årsakene til pasientskade ved sykehusene våre. Derfor har det blitt jobbet kontinuerlig med forbedringer for å minske risikoen.
- Én av utfordringene har blant annet vært at legemiddelhåndtering har foregått manuelt og har vært basert på rutiner der muligheten for menneskelig svikt har vært til stede. Med stadig mer kompleks legemiddelbehandling og samtidig lavere tilgang til kvalifisert helsepersonell er det et stort behov for å gjøre prosessene rundt legemiddelhåndtering mer digitale og automatiserte, sier prosjektleder og farmasøyt Karen Vik.
